اخبار > هفتمين يادبود مرتضي مميز برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

هفتمين يادبود مرتضي مميز برگزار شد

عصر روز جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۱ مراسم گراميداشت ياد و خاطره استاد «مرتضي مميز» در سالن استاد ناصري خانه هنرمندان ايران برگزار شد.
در اين مراسم، علاوه بر تعداد کثيري از بزرگان فرهنگ و هنر ايران، بسياري از شاگردان استاد مميز و طراحان جوان گرافيک ايران، سفرا و اعضاي فرهنگي و ديپلمات سفارتخانه‌ هاي برزيل، سوئيس، سوئد، اتريش، اروگوئه، بوليوي و جمهوري چک نيز حضور داشتند. امسال، بنياد در شرف تأسيسِ «مميز» و خانواده ايشان با همکاري تعدادي از شاگردان وفادار استاد، در هفتمين سالگرد گراميداشت ياد او، توانسته‌‏اند برنامه‌‏هاي ارزشمندي را تدارک ببينند.

در اين مراسم، ابتدا امرالله فرهادي ضمن خوشامدگويي و تشکر از حضور پرشور هرساله دوستداران استاد مميز، پيام افسانه مميز را قرائت کرد.

پس از آن، انوشیروان ممیز به نمایندگی از طرف خانواده و بنیاد ممیز ضمن خیرمقدم و تشکر از همکاری خانه‏ هنرمندان ایران، اداره ‏کل امور هنرهای تجسمی و سفارتخانه‌‏های برزیل و سوئیس در ایران، برنامه‌‏های هفتمین سالگرد را به شرح زیر اعلام کرد:

 - سخنرانی و نمایشگاه آثار «کیکو فارکاس» طراح هنرمند برزیلی در نگارخانه‏ مرتضی ممیز؛ خانه‏ هنرمندان ایران
- نمایشگاه آثار ۲ طراح گرافیک جوان سوئیسی؛ ایری اُپلاتک و یوناس فوگِلی در نگارخانه ‌‏های پايیز و زمستان؛ خانه هنرمندان ایران
- رونمايی کتاب «روی جلدهای مرتضی ممیز» - طراحی روی جلد کتاب و نشریات
- رونمايی از سایت استاد ممیز به آدرس www.momayez.ir
- کارگاه یک‌روزه طراحی پوستر «کیکو فارکاس» با هنرجویان طراحی گرافیک مدرسه‏ ویژه

آقای آنتونیو سالگادو (سفیر کشور برزیل) و خانم لیویا لوی آگوستی (سفیر کشور سوئیس) سخنرانان بعدی این مراسم بودند که ضمن تشکر و تقدیر از تلاش‏های بنیاد ممیز در زنده نگه‌‏داشتن یاد استاد، به ارزش‏های روابط فرهنگی و هنری کشورهایشان با ایران تاکید کرده و مراسم امسال را نمونه‏‌ای شاخص و ارزشمند از این‌گونه همکاری‏‌ها قلمداد کردند.

مجید سرسنگی، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران نیز در سخنان خود، با تقدیر از تلاش بنیاد و خانواده ممیز در زنده نگه‌‏داشتن یاد و خاطره استاد، ایشان را بحق «پدر گرافیک ایران» دانسته و یادآور شدند که پیام هنر همواره در تمام طول تاریخ و در همه جوامع جهان، پیام صلح و دوستی بوده و هست.
پس از این سخنرانی‏ها، با نمایش فیلم کوتاهی از سایت استاد ممیز، ساعد مشکی از راه‏‌اندازی این سایت با طراحی و ساختاری بسیار ساده به یاری چند تن از طراحان گرافیک جوان خبر داد و پس از آن از کتاب «روی جلدهای مرتضی ممیز» (نشریات و کتاب) رونمايی شد.

در پایان این نشست، «کیکو فارکاس» طراح گرافیک مدعو از کشور برزیل با معرفی خود و نمایش تصاویری از آثارش، شیوه‏‌های مطالعه، جمع‏‌آوری و به کارگیری عناصر تصویری در خلق آثارش را برای حاضران تشریح کرد.
گشایش گالری‌های مرتضی ممیز، پايیز و زمستان با حضور میهمانان و علاقه‏‌مندان، پایان‌بخش این مراسم نکوداشت در پایان روز جمعه در خانه هنرمندان بود.


١٠:٢٨ - 1391/09/15    /    شماره : ١٠٣٨    /    تعداد نمایش : ١١٧٨خروج