اخبار > هشتمين نکوداشت «مرتضي مميز» در خانه هنرمندان ايران برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمين نکوداشت «مرتضي مميز» در خانه هنرمندان ايران برگزار شد

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، همزمان با هشتمین نکوداشت استاد «مرتضی ممیز»، نمایشگاه آثار گرافیکی استاد «صادق قره‌مصطفی» طراح گرافیک برجسته از کشور ترکیه در نگارخانه‌های استاد ممیز، پاییز و زمستان خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. در ابتدای این مراسم که با حضور «علی مرادخانی» معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «مجید سرسنگی» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، سفیر برزیل در تهران، سفیر اروگوئه در تهران، اعضا سفارت ترکیه در تهران، «ابراهیم حقیقی»، «غلامحسین نامی» و ... برگزار شد، «انوشیروان ممیز» ضمن خیرمقدم‌گویی به همه مهمانان و علاقه‌مندان عرصه گرافیک، نمایشگاه امسال را در دو بخش تعریف کرد و گفت: «امسال نیز مانند سال‌های گذشته به مناسبت نکوداشت استاد «مرتضی ممیز»، نمایشگاه آثار گرافیکی را در دو بخش برگزار کرده‌ایم: در بخش اول نمایشگاه آثار گرافیکی استاد «صادق قره‌مصطفی» طراح گرافیک برجسته از کشور ترکیه و در بخش دوم نمایشگاه آثار گرافیکی طراحان برگزیده ایرانی در رویدادهای بین‌المللی.»

در ادامه این مراسم «مجید سرسنگی» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران ضمن ابراز خشنودی از برگزاری هشتمین نکوداشت «مرتضی ممیز» در خانه هنرمندان ایران که در واقع به دست استاد «ممیز» همراه با سایر هنرمندان ساخته شد، به هنر گرافیک و فعالیت‌های استاد «مرتضی ممیز» در این حوزه اشاره کرد و گفت: «هنر گرافیک در کشور ما، اوج و فرودهای بسیاری داشته است، در دوران طلایی افرادی همچون ممیز، نامی، حقیقی با تلاش‌های خود هنر گرافیک را احیا کردند و در این میان نقش استاد «مرتضی ممیز» در خلق آثار مختلف گرافیکی و همچنین آموزش و تربیت هنرجویان، بسیار پررنگ و پراهمیت بوده است به طوری که بعد از دوران درگذشت ایشان نیز، خانواده ممیز در این زمینه راه استاد را ادامه داده و فعالیت‌های بسیار خوبی داشته‌اند. این مراسم اگرچه برای یادبود استاد ممیز برگزار شده است، اما در واقع قدردانی و تشکر از همه هنرمندان عرصه گرافیک است.»

دکتر «مجید سرسنگی» در ادامه سخنان خود به اهمیت هنر گرافیک و همچنین توسعه نامتوازن در عرصه‌های هنری اشاره کرد و گفت: «هنر گرافیک به عنوان یک هنر کاربردی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که متاثر از جریان های مختلف اجتماعی و فرهنگی است. هنر گرافیک هم در عرصه زیباشناختی و هم در عرصه کاربردی نقش بسیار پررنگی دارد و هنرمندان بسیار بزرگی در این عرصه فعالیت می‌کنند، اما با وجود اهمیت هنر گرافیک، تا به امروز توجه زیادی به آن نشده است، متاسفانه یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر در این کشور وجود داشته است، عدم توجه متوازن به همه عرصه‌های هنری بوده است؛ به طوری که برخی از هنرها به دلیل توجه زیاد، در مقایسه با هنری دیگر، توسعه بیشتری داشته‌اند. برای مثال به هنر گرافیک در مقایسه با سایر هنرها توجه کمتری شده است. ما نتوانسته‌ایم به صورت مشخص، متناسب و متوازن به همه عرصه‌های هنری خود بپردازیم. امیدوارم توجه به هنرهای تجسمی نسبت به گذشته بیشتر شود. در واقع زمانی می‌توانیم یک فضاي هنری و فرهنگی زنده و پویا داشته باشیم که به همه هنرهای خود به صورت متوازن بپردازیم.»

در بخش دیگری از برنامه یاداشت «افسانه ممیز» به مناسبت هشتمین نکوداشت استاد «مرتضی ممیز» برای حاضران قرائت شد: «سال‌های عمر مانند صفحات کتاب ورق می‌خورند و می‌گذرند و با آخرین ورق، کتاب عمر بسته می‌شود. اینکه قطر کتاب چقدر است و چند صفحه داشته باشد، دست ما نیست، اما محتویات کتاب دست ماست. عده‌ای عمر طولانی می‌کنند و کتاب عمرشان قطور است، ولی صفحات آن همه شبیه به هم است، که اغلب این‌طور است، اینها بعد از رفتنشان، به تدریج از خاطره‌ها رفته و فراموش می‌شوند. انسان‌های خاصی هم هستند که یاد، نقش و اثرگذاری‌شان و اهمیت زحماتی که کشیده‌اند، بعد از رفتنشان نه تنها کمرنگ نمی‌شود که پررنگ‌تر هم می‌شود.»

در ادامه مراسم «علی مرادخانی» معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژگی‌های شخصیتی استاد «مرتضی ممیز» اشاره کرد و گفت: «در سال‌های گذشته هنگامی که استاد ممیز را ملاقات می‌کردم، بسیار خشنود می‌شدم، چرا که با ویژگی‌های درخشان ایشان برخورد می‌کردم؛ ویژگی‌هایی که برای من آموختنی بودند، استاد «مرتضی ممیز» در کنار دانش، مهارت و خلاقیت در عرصه هنر گرافیک، ویژگی‌های شخصیتی بارز و درخشانی داشتند که هر یک برای آدمی ارزشمند و آموختنی بودند. حضور ممیز سرمایه فرهنگی و هنری بزرگی در این کشور بود به ویژه در عرصه هنر گرافیک، البته امروز نیز خانواده ممیز با تلاشی بسیار، مسیر استاد ممیز را ادامه می‌دهند که این موضوع خود امری قابل تقدیر و قدردانی است.»

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «ما باید بکوشیم هنرمندان و بزرگان خود را به طور شایسته در سطح جهانی و بین‌المللی مطرح کنیم. هنر ما و هنرمندان ما قطعا در عرصه بین‌المللی حرف‌های بسیاری برای جهانیان دارند، باید این فرصت را فراهم سازیم که هنرمندان ما بتوانند در فضایی مناسب و با امکانات لازم به تولید هنری خود بپردازند، و مسائل جامعه را در آثار خود به تصویر بکشند. تلاش ما این است که بتوانیم به مطالبات هنرمندان پاسخ دهیم و مسائل و مشکلات آنها را به نحو احسن پاسخ دهیم.»

در ادامه این مراسم «ابراهیم حقیقی» به فعالیت استاد «مرتضی ممیز» در عرصه گرافیک پرداخت و گفت: «در واقع افرادی همچون استاد «مرتضی ممیز» گرافیک این سرزمین را کاشتند و انجمن گرافیک را تاسیس کردند؛ کم‌کم برداشت‌ها آغاز و آموزش حرفه‌ای گرافیک در ایران کلید خورد. با گذشت زمان انجمن گرافیک فعالیت خود را بیشتر کرد و امروز در عرصه داخلی و خارجی بدون پشتیبانی و حمایت هیچ سازمانی، به فعالیت‌های خود تا به امروز با بهترین کیفیت ادامه داده است.»

در بخش پایانی این مراسم نیز آثار گرافیکی استاد «صادق قره‌مصطفی» برای حاضران به نمایش درآمد.


١٦:٢٢ - 1392/07/05    /    شماره : ٤٠٨٢    /    تعداد نمایش : ١٠٢٩خروج