اخبار > يک روز ويژه با «مرتضي مميز»


  چاپ        ارسال به دوست

يک روز ويژه با «مرتضي مميز»

به گزارش سايت بنياد مميز، پنجمین نشست از سلسله نشست‌های آزاد مدرسه ویژه با حضور آیدین آغداشلو، صادق قره‌مصطفی و ابراهیم حقیقی عصر روز جمعه ۵ مهرماه ۹۲ برگزار شد.

در بخش اول این گفت‌وگو، ابراهیم حقیقی با مقدمه‌ای کوتاه اهداف برگزاری این نشست‌ها را در مدرسه ویژه بیان کرده، سپس با اشاره‏ به شخصیت زنده‌یاد «مرتضی ممیز»، کار و تلاش بی‌وقفه و همچنین ویژگی‌های معلمی او، ادامه سخن را به آیدین آغداشلو سپرد.

آیدین آغداشلو با بیان خاطره‌ای از اولین دیدارشان در دانشکده هنرهای زیبا، ممیز را ستایش‌شده ترین طراح گرافیک کشور خواند که لیاقت این همه ستایش را نیز داشت.

آغداشلو در ادامه، با اشاره به سختی‌های کار هنرمندان در دهه‌های ۳۰ و ۴۰، مرتضی ممیز را به عنوان انسانی پویا و جست‌وجوگر، یکی از پرکارترین و تاثیرگذارترین طراحان گرافیک خواند.

وي افزود: همه چیز برای او گرافیک بود، هیچ‌گاه کوتاه نیامد و به هر چیزی رضایت نمي‌داد. با سرسختی و استقامت و جنگ همه‌جانبه نام گرافیک و گرافیست را در کشور ما جا انداخت. او باوجود تلخی و تندی‌هایش، با آداب‌دانی، مهربانی، رأفت و عطوفتش همه را دوستدار خود کرد و به همین لحاظ هیچ‌گاه نمی‌شد مرتضی ممیز را نادیده گرفت و اگر سال‌های زیادی هم از مرگش بگذرد باز هم همین طور خواهد بود.

در ادامه مراسم، ابراهیم حقیقی، هنرمند برجسته و دوست مرتضي مميز، شعری از «کنستانتین پترو کوافی» با عنوان «ایتاکا» را به انتخاب قره‌مصطفی به زبان فارسی خواند. قره‌مصطفی هم مجموعه‌ای از اسلایدهايی را که به اتفاق ممیز از معماری استانبول و کاربردهای تایپوگرافی در آنها گرفته بود به نمایش گذاشته و همزمان با نمایش اسلایدها، نکاتی از گفت‌وگوهایشان را در این‌‌باره نقل کرد.

مجموعه‌ای از طراحي‌هاي مرتضی ممیز نیز به طور همزمان در نگارخانه ویژه به نمایش گذاشته شد.


١٢:٣٧ - 1392/07/11    /    شماره : ٤٠٨٥    /    تعداد نمایش : ١٠٣٠خروج