زندگي‌نامه

مروري كوتاه بر زندگي‌نامه زنده‌ياد مرتضي مميزمرتضي مميز، 4 شهريور 1315 در تهران به دنيا آمد.

در سال 1344 تحصيلاتش را در مقطع كارشناسي در دانشكده هنرهاي زيبا به پايان رساند. اندكي بعد براي ادامه تحصيل راهي فرانسه شد و در سال 1347 كارشناسي‌ارشد هنرهاي تزييني خود را از مدرسه هنرهاي تزييني پاريس دريافت كرد.

مميز از اواخر دهه 30، فعاليتش را در رشته طراحي گرافيك آغاز كرد و مديريت هنري و طراحي نشريات بسياري از جمله «كتاب هفته»، «كيهان هفته»، «فرهنگ»، «كاوش»، «نگين»، «رودكي»، «فرهنگ و زندگي»، «كلك» و «بخارا» را بر عهده داشت.

برپايي 10 نمايشگاه اختصاصي در تهران و دو نمايشگاه اختصاصي در آلمان و همچنين شركت در 75 نمايشگاه گروهي در ايران، آلمان، فرانسه، آمريكا، بلژيك، فنلاند و يوگسلاوي از جمله فعاليت‌هاي هنري اوست.

عضويت در هيئت علمي دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران، انجمن بين‌المللي طراحان گرافيك و رياست هيئت مديره انجمن طراحان گرافيك ايران از ديگر فعاليت‌هاي اين هنرمند است.

مرتضي مميز در طول حيات خود جوايز و افتخارات بسياري را از آن خود كرد كه نشان درجه‌يك فرهنگ و هنر جمهوري اسلامي ايران در سال 1383 و انتخاب از سوي سومين همايش چهره‌هاي ماندگار در سال 1382 از جمله آنهاست.

هنرمند برجسته گرافيك ايران، پس از سال‌ها فعاليت مستمر هنري جمعه 4 آذرماه 1384 در سن 69سالگي بدرود حيات گفت و به ديار باقي شتافت.

روند تحصيلي:

- فارغ‌التحصيل در رشته نقاشي از دانشگاه تهران، دانشكده هنرهاي زيبا در سال 1344
- كارشناسي‌ارشد هنرهاي تزييني از مدرسه هنرهاي دكوراتيو پاريس

فعاليت‌ها:

- عضو پيوسته فرهنگستان هنر
- مدير گروه گرافيك و عكاسي دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران
- رئيس هيئت مديره انجمن طراحان گرافيك ايران
- رئيس كميته ايراني انجمن بين‌المللي طراحان گرافيك
- مشاور هنري كتابخانه و مركز اسناد دانشگاه تهران
- رئيس دوسالانه‌هاي گرافيك ششم، هفتم و هشتم
- برگزاري نمايشگاه‌هاي اختصاصي در داخل و خارج از كشور
- مدير هنري مجلات متعدد